Dlaczego producent neonów stosuje luminofor?

Dlaczego producent neonów stosuje luminofor?

Bardzo ważnym czynnikiem przy tworzeniu reklam neonowych jest luminofor. Korzysta z niego również grupa realizujące najciekawsze i najoryginalniejsze napisy neonowe w Polsce – Arneon.com. Dlaczego umiejętnie dobrana i fachowo stosowana chemia jest tak istotna w tworzeniu współczesnych, podświetlanych reklam? Poznajcie ten temat w najdrobniejszych szczegółach!

Reklama neonowa – czym jest luminofor?

Luminofor zaliczymy do grupy związków chemicznych opartych na pierwiastku fosforze. Ma ona strukturę bardzo drobnego piasku. Określony rodzaj luminoforu może przekazywać odmienne odcienie światła pod warunkiem, że wytwarzać się będą pod wpływem prądu elektronu z gazu szlachetnego. Luminofor, który nie świeci – jest całkowicie biały. Dostępne na rynku w ofertach producentów napisów neonowych są także luminofory o barwach żółtego, zielonego czy różnych odcieni niebieskiego. Choć technika wewnętrznego wypełniania rurek luminoforem w ostatnich latach szeroko się rozwinęła i czynność tą można wykonywać mechanicznie, specjaliści z dziedziny reklamy neonowej sugerują, iż ręczne rozwiązania przynoszą znacznie lepszy efekt wizualny.

Dlaczego napisy neonowe świecą?

Każda reklama neonowa świeci, ponieważ strumień prądu elektrycznego przechodzi przez rurkę szklaną, w której znajduje się gaz. Gazowe atomy zostają wytrącone z orbit i przez to właśnie pojawia się kolor. Poszczególne elektrony zderzają się ze sobą, ruch zostaje zmieniony i następuje powrót do orbity. Ponowna synteza przyczynia się więc do wytwarzania energii, a tym samym świetlnego blasku. Działające elektrody specjalnie dopasowuje się do średnic rurek oraz typu gazu. Najczęściej wymiary pokrywają się z wymiarami rurek.

Elektrody pod napisy neonowe tworzy rdzeń z metalu mierzący kilka centymetrów. Specjalny płaszcz ze szkła połączony jest z rurką. Płaszcze w elektrodach krótszych nie przewyższają za bardzo rdzenia pod kątem długości. Nie ulegają więc formowaniu. Można je jedynie połączyć z rurkami w formie prostopadłej.

Z kolei reklama neonowa, gdzie występuje płaszcz elektrody długiej, mają większą elastyczność, tutaj bez problemu podwiniemy wszystkie elektrody. Producent neonów ukształtować może elektrody do płaszczyzny poziomej lub pionowej, mając przy tym pełną dowolność – operując w górę, na dół i na boki. Tak przygotowane kombinacje pozwalają stworzyć nawet najbardziej wymyślne projekty, które na specjalne zamówienie opracuje dla Was załoga Arneon.com.

Producent neonów kreuje formę

Napisy neonowe w zwartej formie otrzymuje się poprzez ukształtowanie elektrod podwijanych najczęściej na dół. W ten sposób nie musimy poświęcać nadmiernie czasu na montowanie rurki oraz tworzenie otworów na przelot. Nawet, jeśli podkład okaże się mało stabilny, nie trzeba się bać, że przymocowana rurka ulegnie pęknięciu.

Bez problemu producent napisów neonowych może zastosować podkłady metalowe, przebicia elektryczne w takich sytuacjach pojawiają się naprawdę bardzo rzadko. Nie każdemu jednak może odpowiadać, że przy takim rozwiązaniu elektrody są zauważalne. Przy realizacji większych reklam neonowych jest to jednak mankament łatwy do zakamuflowania. W mniejszych napisach neonowych ratunkiem bywa ustawienie prostopadłe.