Odkryj historię neonów razem z Arneon.com!

Odkryj historię neonów razem z Arneon.com!

Choć neony kojarzą się większości z nas z rozwojem przemysłu i komercją współczesnych czasów, nie wszyscy wiedzą, że ich bogata historia zaczyna się już w epoce renesansu! W tamtych czasach nikomu nawet się nie śniło o tym, by wykorzystywać gaz szlachetny pod napisy neonowe, ale podejmowano już pierwsze próby tworzenia rurek neonowych.

Rewolucja nastąpiła w XVII wieku dzięki Jeanowi Picardowi. To dzięki niemu wiemy, że strumień prądu może wytwarzać kolorowe oświetlenie wewnątrz rurki, w której znajduje się rtęć. Pierwsze publikacje naukowe na temat tworzenia neonów zaczęły się pojawiać na początku XVIII wieku.

Neony na przestrzeni wieków

Za prawdziwych pionierów i eksperymentatorów, jeśli chodzi o neony, uznaje się Faraday’a i Geissler’a. W drugiej połowie XIX wieku przeanalizowali dokładnie, dlaczego pewne gazy potrafią przekazywać światło w warunkach obniżonego ciśnienia. Im bliżej XX wieku, tym więcej pojawiających się prób badawczych, przybierających formę np. stosowania powłok chemicznych dla pokrywania rurek. Takie rozwiązania dziś traktuje się jako prototyp luminoforu” – tłumaczą przedstawiciele ze strony Arneon.com.

Napisy neonowe w XX wieku

Przełom XIX i XX wieku to czas, kiedy reklama neonowa zaczyna nieśmiało pojawiać się w przestrzeniach publicznych. Profesor McFarlan Moor uznawany jest za odkrywcę rurek, które wykorzystywał każdy początkujący producent neonów w tamtych czasach, jednak z niskim poziomem skuteczności i wytrzymałości.

Wreszcie w 1915 roku opatentowano dzięki Georgesowi Claude nowy typ rurek neonowych, na których działaniu skorzystać mógł cały przemysł. Nie była to jeszcze taka jakość, której oczekiwano, ale zmiany niewątpliwie nastąpiły, mimo szybkiego przepalaniem i czernieniem konstrukcji.

Pierwsza reklama neonowa w historii to napis reklamujący zakład fryzjerski z 1912 roku we Francji. Z kolei w USA pierwszy neon pojawił się dopiero w 1923 roku. Zaprojektowana reklama neonowa stała się znakiem reklamowym firmy z działu motoryzacji – PACKARD.

Reklama neonowa – gwałtowny wzrost zapotrzebowania

Już od 1925 roku wzwyż zauważyć można gwałtowny wzrost popytu na napisy reklamowe i neony użytkowe do tego stopnia, iż typowe żarówki zepchnięte zostały na dalszy plan. W latach powojennych niejeden producent napisów neonowych musiał się przekwalifikować, ponieważ do głosu doszła technologia lamp fluorescencyjnych, produkcja musiała być ograniczana, wiele fabryk produkujących do tej pory neony na szeroką skalę było zmuszonych do wstrzymania działalności.

Reklama neonowa – rozkwit, lata 70. i 80.

W latach 70. neony zaczęły stopniowo wracać do łask w unowocześnionej formie. Z dołączonymi sterownikami producent neonów mógł tworzyć ciekawe animacje z zastosowaniem iluzji ruchu oraz podświetlać wymyślnie zaprojektowane, przestrzenne liternictwo.

Dekada lat 80. to prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o reklamy neonowe. Wreszcie znaleziono patent na trwałość, co sprawiło, że napisy neonowe na stałe zbudowały pełen kanon form reklamowych przeznaczonych do pełnienia roli zewnętrznej promocji w miejskiej przestrzeni. “Dziś na całym świecie istnieje wiele szkół uczących technik tworzenia neonów. Zaledwie 40 lat temu w Stanach Zjednoczonych była tylko jedna”. – wyznaje producent napisów neonowych z firmy Arneon.com. Fakt ten dobitnie pokazuje, jak daleko rozwinęła się ta branża.