Reklama neonowa – ile barw można wykorzystać?

Reklama neonowa – ile barw można wykorzystać?

Czy znajdziemy jakiekolwiek ograniczenia, jeśli chodzi o ilość świateł do wykorzystania w reklamach neonowych? Czy na otrzymanie każdego z kolorów w neonie rzutują odmiennie dopasowane sposoby? Jak rozplanować kolory w napisach neonowych?

Neony w każdym kolorze!

Otrzymanie neonu o określonym kolorze to żaden problem dla specjalistów ze strony producenckiej Arneon.com, ale niektóre z kolorów możliwe są do otrzymania tylko dzięki wykorzystaniu jednego i określonego modelu rurek neonowych, o czym często niejeden nowy producent napisów neonowych po prostu zapomina. To bardzo ważny szczegół, którego nie można ignorować w pracy formiera.

Napisy neonowe w żółtym kolorze możliwe są do zaaranżowania przy tworzeniu projektu z zastosowaniem szkła barwnego pokrytego luminoforem. Czerwona, albo niebieska reklama neonowa jest już łatwiejsza w tworzeniu, tutaj dozwolone są wszystkie metody zaczynające się od serii 100, a kończące na 400. Dla minimalistów proponuje się serię 100, gdzie wykorzystuje się dwie barwy. Paradoksem jest fakt, że przy rozwiniętych możliwościach tworzenia kolorowych reklam neonowych, poleca się zazwyczaj jedynie barwy podstawowe, bo różnice istniejące między kolorami nie przekładają się na rzeczywiste formy.

Napisy neonowe – jak mogą świecić?

Najczęściej stosowane barwy świecenia, także w projektach Arneon.com – to czerwień oraz niebieski. Mają one ogromne znaczenie dla widoczności neonu w przestrzeni reklamowej. Na trzecim miejscu plasuje się odcień bieli, znakomicie odnajdujący się przy podświetlaniu liter oraz znaków. Jako kolory dopełniające całą kompozycję reklamy neonowej stosuje się żółty i zielony.

Rurki neonowe w stanie czynnym mogą osiągać odmienną temperaturę. Jej wartość w dużym stopniu zależna jest od średnicy rurki, stosowanego gazu wypełniającego, a także rodzaju zasilacza i jego mocy. Pracująca reklama neonowa może być nagrzana do temperatury wahającej się w granicach 40 – 70 stopni.

Dodatkową wygodą jest fakt, iż nie trzeba martwić się o to, że dodatkowe systemy mocujące i podkłady z trudem zniosą funkcjonowanie w tak wysokiej temperaturze. Wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne na bazie plexi i pcv obecnie znakomicie wytrzymują utrudnione warunki termiczne.

Neony – co może wywołać awarię?

Profesjonalny producent napisów neonowych powinien znać najczęstsze przyczyny awarii, które w jego branży mają prawo się przydarzyć. Najczęściej rurki neonowe w napisach i reklamach bywają uszkodzone przez czynniki mechaniczne, fizyczne oraz elektryczne.

Rurka jest materiałem bardzo delikatnym nie tylko w procesie formowania, ale także w czasie transportu, łatwo ją skruszyć lub złamać. Defekty fizyczne mogą powstać przez rozprężenie szkła, przy okazji utracone zostają także zdolności do świecenia. Zniszczenia elektryczne obejmują uszkodzone elektrody.

W razie złego dopasowania napięcia i natężenia rurki mogą pękać w całości. Do awarii pracy reklamy neonowej przyczynić się może także mało funkcjonalny lub uszkodzony zasilacz zewnętrzny. Zdecydowanie większy obszar uszkodzeń fizycznych reguluje firmowa gwarancja.